Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Powołanie biegłego do sprawy o kredyt CHF
#1
Witam. Czy ktoś może podpowiedzieć w jaki sposób sformułować tezę dowodową dla powołania biegłego w celu wyliczenia rzeczywistej kwoty zobowiązania ? Jednym z alternatywnych , zgłoszonych przeze mnie w sprzeciwie żądań jest uznanie, iż kredyt nie był kredytem walutowym, lecz złotówkowym. W związku z czym konieczne jest ustalenie - jaka kwota pozostała do spłaty przy założeniu j/w to jest iż otrzymaliśmy kredyt w PLN a nie we frankach.
Odpowiedz
#2
Bank udostępnił Ci do dyspozycji określoną kwotę XXX tys złotych (kapitał), którą należy spłacić w ciągu określonej liczby rat YYY (w miesiącach). Spłacasz więc raty kapitałowe. Najłatwiej liczy się przy ratach malejących, w których maleje część odsetkowa, a kapitał się nie zmienia. Niemniej jednak mamy przykładowo:
Kapitał kredytu: 100.000 zł
Liczba rat (np. 20 lat): 240 miesięcy
Rata kapitałowa (miesięcznie): 416,67 zł
Porównaj to z kwotą realnie spłacanych rat.
Można się bardzo zdziwić o ile więcej.
Odpowiedz
#3
Trzeba wykonać wyliczenie dla nieważności i drugie dla bezskuteczności klauzul indeksacyjnych.
Odpowiedz
#4
Muszę opisać co biegły ma wyliczyć : czyli 1/ ile jestem winna bankowi w przypadku gdyby sąd uznał nieważność umowy i 2/ j/w przy założeniu że był to kredyt złotówkowy w kwocie np 100 tyś na 10 lat czyli w przypadku bezskuteczności klauzul indeksacyjnych . dobrze rozumiem ?
Odpowiedz
#5
A czym się róźnią te wyliczenia od tych wyiczeń co robią kancelarie prawne przed podpisaniem umowy?
Odpowiedz
#6
Sąd dopuszcza dowód z opinii biegłego na okoliczność weryfikacji pod względem matematycznym twoich ( wyliczeń biegłego kancelarii ) wyliczeń oraz na okoliczności wskazane przez bank dot. charakterystyki kredytów indeksowanych. Każda dobra kancelaria współpracuje ze swoim dobrym biegłym który liczy wszystko przed złożeniem pozwu. Masz to wliczone często w koszty sprawy ale później bank podważa jakość tych wyliczeń głównie po to aby przedłużyć sprawę i czasami jeśli sąd ma wątplliwości to takiego biegłego do sprawy dopuszcza. Są to dodatkowe koszta ale w razie gdy bank przegra to oni je pokrywają
Odpowiedz
#7
Biegły w tych sprawach normalna sprawa, sąd nie jest specjalistą od takich wyliczeń a jak potrzeba wiedzy specjalistycznej powołuje się biegłego. Banki czesto chą biegłego bo to przedłuża sprawę a jak idzie fama że jest wiele korzystnych wyroków to coraz więcej ludzi składa pozwy, a tak to może jeszcze jakieś raty się przedawnią i jeszcze coś się zarobi
Odpowiedz
#8
Kiedy płaci się za tego biegłego? Czy to jest wliczone w wynagrodzenie prawika czy w opłatę za pozew?
Odpowiedz
#9
(04-20-2019, )WhiteJoe napisał(a): Kiedy płaci się za tego biegłego? Czy to jest wliczone w wynagrodzenie prawika czy w opłatę za pozew?

Jak sąd powołuje biegłego to musisz wpłacić zaliczkę na niego. Jak wygrasz sprawę to strona przeciwna ci to zwraca
Odpowiedz
#10
Teraz po ostatnim orzeczeniu TSUE biegli nie będą potrzebni więc sprawy będą tańsze i będą szły szybciej
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości