Walczymy z bankami
Kredyt frankowy co robić? - Wersja do druku

+- Walczymy z bankami (https://walczymyzbankami.pl)
+-- Dział: Forum Frankowiczów | Procesy z bankami (https://walczymyzbankami.pl/Forum-Forum-Frankowiczow-Procesy-z-bankami)
+--- Dział: Pomoc frankowiczom - kredyty we frankach (https://walczymyzbankami.pl/Forum-Pomoc-frankowiczom-kredyty-we-frankach)
+--- Wątek: Kredyt frankowy co robić? (/Thread-Kredyt-frankowy-co-robic)

Strony: 1 2 3


Kredyt frankowy co robić? - OWIEWO - 10-05-2018

Mam taką zagwozdkę i 3 pytania do Was. Kredyt frankowy moich rodziców został zaciągnięty w 2008 r. na kwotę 170 tys. złotych, płatny w 216 ratach.
Z obliczeń wyszło mi, że do zwrotu jest około 60 tys. zł (nie będę wskazywał dokładnej liczby) - mam pytanie czy to jest w ogóle możliwe by kwota o zbliżonej wielkości powstała z nadpłat przy kredycie rzędu 170 tys. zł?
Ponadto jeżeli jest 2 kredytobiorców (mama i tata jako małżeństwo), to ile opłat od pozwu muszę uiścić - jedną czy dwie?
I na koniec - czy możliwe jest domaganie się w pozwie jedynie niewielkiej kwoty z nadpłaty tj. np. 2 tys. złotych przede wszystkim w celu stwierdzenia abuzywnosci klauzul przez sąd i minimalizacji strat po ewentualnej przegranej? 


Za wszelkie uwagi i pomoc będę bardzo wdzięczny


RE: Kredyt frankowy co robić? - Szykowny221 - 10-05-2018

60 tys. jest możliwe.
Jedna opłata 1000zł od jednego pozwu.
Możesz pozwać o nadpłate na jednej racie. Możesz zamias pozwu o nadpłate pozwać ich o usunięcie z BIK kłamstwa że w tym kredycie są jakieś franki. Ale sąd może stwierdzić że nie masz w tym interesu prawnego bo powinieneś pozywać o całą nadpłate i może taki pozew uwalić. Ale może też nie uwalić.


RE: Kredyt frankowy co robić? - Podkarpat - 02-18-2019

Najlepsze wyjście to iść do prawnika, Praktycznie każda umowa frankowa ma zapisy nie dozwolone. Prawnicy wiedzą co z tym robić. Jest sporo kancelarii które dokonują analizy za darmo


RE: Kredyt frankowy co robić? - Mirko123 - 03-05-2019

Możesz podać namiary na prawnika który zrobi dobrą analizę. Obecnie wysłałem zapytania do 2 firm i te ich analizy to są kompletnie do niczego


RE: Kredyt frankowy co robić? - Wyoczyny - 04-17-2019

Bo musisz wybrać tylko kancelarie które prowadzą sprawy frankowe. Są takie kancelarie które zajmują się sprawami frankowiczów od 2014r. oczywiście nie oczekuj że jakiś prawnik za darmo napisze co jest nie tak w danym paragrafie umowy i jeszcze jakie zarzuty należy zastosować w sądzie ale te kancelarie wiedzą jak robić sprawy i z ich analiz otrzymasz tyle informacji ile potrzebujesz aby być w stanie rozważyć za i przeciw


RE: Kredyt frankowy co robić? - Pixxelon - 04-18-2019

Samodzielnie zawezwać do próby ugodowej i przerwać bieg przedawnienia, odłożyć pieniądze, wynająć prawnika i pozwać bank lub przestać płacić raty i czekać na pozew


RE: Kredyt frankowy co robić? - Waliza - 04-20-2019

Dostałam wycenę od adwokata. Oczywiście jest kilka zaporowych wariantów finansowych uzależnionych od wysokości kwoty, której chcę dochodzić ale dostałam ciekawą podpowiedź - Chcąc zminimalizować koszty zastępstwa procesowego w przypadku ewentualnej przegranej, można rozważyć złożenie pozwu o część należnej kwoty. Teoretycznie można pozwać bank tylko o symboliczną złotówkę. Sąd i tak będzie musiał osądzić wszystkie argumenty ukierunkowane na stwierdzenie nieważności umowy. Taki zaś osąd będzie miał powagę rzeczy osądzonej, czyli będzie wiązał w przyszłości inne sądy oraz bank. W przypadku wygranej w sprawie o część należnej kwoty będzie można złożyć pozew o zapłatę pozostałej części (o ile bank nie zapłaci jej dobrowolnie). W tym stanie pozew ów i sprawa sądowa
będzie miała już charakter czysto windykacyjny - co sądzicie o takim rozwiązaniu?


RE: Kredyt frankowy co robić? - utilited - 04-20-2019

Kilku prawników mi proponowalo podobne rozwiązania np. Pozew o 1 ratę albo zwrot nadpłat za jakiś okres. Przy okazji z ostrości procesowej wnosisz o unieważnienie umowy


RE: Kredyt frankowy co robić? - Uttegro - 04-20-2019

Nie uważam takiego podejścia za dobry pomysł, bo tylko z pozoru wygląda na dobry, ale bardzo dużo kosztuje takie dochodzenie własnych racji i wygranie lub przegranie tej przysłowiowej złotówki - dlaczego nikt nie liczy kosztów własnych, które musi ponieść na skuteczne przeprowadzenie takiej sprawy sądowej przez kilka lat ? a przecież bez przygotowania twardych dowodów nikt nic nie zdziała licząc tylko na zbagatelizowanie sprawy przez bank i sąd, który bez poważnego podejścia ze strony powoda też nie wyda poważnego wyroku - a każda godzina poświęcona na dogłębną analizę kosztuje, na każdy dowód, na każde pismo, na każde wyjście na pocztę i do sądu na rozprawę - ile czasu zajmie taki proces poważnie potraktowany, by mógł odnieść pożądany skutek ? kilkaset godzin własnej pracy co najmniej, a ile koszuje te kilkaset godzin własnej pracy ? tyle ile wynoszą koszty własnego utrzymania w tym samym czasie, a to zależy od miejsca gdzie mieszkamy i jakie mamy koszty utrzymania, np. w stosunku do tego co musimy zarobić przez rok (ok. 1'920 godzin pracy), by utrzymać siebie i rodzinę w danyn miejscu i od tego czy płacimy koszty rynkowe na wolnym rynku, czy korzystamy z przywilejów, więc nie jest tak trudno policzyć, jakie koszty własne pochłonie taki proces, ale można mieć pewność, że nawet w przypadku wygranej żaden polski sąd nie zasądzi ich zwrotu na naszą rzecz, bo w polskich sądach koszty własne dochodzenia roszczeń, to nie są dla sądu żadne koszty


RE: Kredyt frankowy co robić? - Victorias - 04-20-2019

Od czego zacząć w ogóle temat procesu z bankiem o unieważnienie umowy? przynieść gdzieś umowę?