Walczymy z bankami
Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Wersja do druku

+- Walczymy z bankami (https://walczymyzbankami.pl)
+-- Dział: Forum Frankowiczów | Procesy z bankami (https://walczymyzbankami.pl/Forum-Forum-Frankowiczow-Procesy-z-bankami)
+--- Dział: Pomoc frankowiczom - kredyty we frankach (https://walczymyzbankami.pl/Forum-Pomoc-frankowiczom-kredyty-we-frankach)
+--- Wątek: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? (/Thread-Kredyt-frankowy-w-ktorym-sadzie-sprawa)

Strony: 1 2


Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Teresa Nowacka - 04-16-2019

Czy ktos wygral cos z bankiem, szczegolnie mi chodzi o pkobp - mowa o kredytach frankowych bo kancelari prawniczych z ofertami wiele i nęcą - zapewniaja ale najpierw zapłać - sporo - ktoś korzystał i wygrał? Czy ktoś może na 100% powiedzieć gdzie będzie prowadzona sprawa we frankach. Jeśli mieszkam we Wrocławiu to czy jest szansa aby sprawa toczyła się właśnie u mnie w mieście a nie w innym?


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Kita_2 - 04-17-2019

Jeśli siedziba banku jest np w Gdańsku a umowa została podpisana np w Warszawie to możesz złożyć pozew albo w Gdańsku albo w Warszawie. pko bp ma chyba siedzibę w Warszawie


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - AlaSiii - 04-17-2019

Mi się wydawało zawsze, że sprawa będzie w sądzie w mieście w którym bank ma siedzibę. Chociaż też chyba ostatnio miały być jakieś zmiany w tym zakresie bo w sądach jest za dużo spraw frankowiczów.


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - arabsaud - 04-17-2019

W przypadku kredytów frankowych jeśli pozywasz bank możesz skorzystać z właściwości naprzemiennej czyli pozywasz w miejscu gdzie bank ma siedzibę lub w miejscu gdzie została podpisana umowa z bankiem


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Helormino - 04-17-2019

Sprawy frankowiczów mogą się toczyć wg miejsca zamieszkania - jest kilkanaście orzeczeń SA na ten temat. Pogadajcie z prawnikami oni będą wiedzieli o co chodzi jeśli znają się na sprawach frankowiczów


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Andywals - 04-17-2019

Przyłączę się do pytania: od czego zależy który sąd dokładnie rozpatruje sprawę przeciwko bankowi? Czy jest to sąd właściwy dla siedziby banku, dla położenia nieruchomości na którą zaciągnięto kredyt czy miejsca zamieszkania kredytobiorcy?
Ja mam kredyt w Raiffeisen, mieszkam we Wrocławiu


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Gripon - 04-17-2019

(04-17-2019, )Andywals napisał(a): Przyłączę się do pytania: od czego zależy który sąd dokładnie rozpatruje sprawę przeciwko bankowi? Czy jest to sąd właściwy dla siedziby banku, dla położenia nieruchomości na którą zaciągnięto kredyt czy miejsca zamieszkania kredytobiorcy?
Ja mam kredyt w Raiffeisen, mieszkam we Wrocławiu

Raiffaissen ma siedzibę na Woli . Te pozwy wg siedziby banku trafiają albo do XXV Wydzialu Cywilnego albo do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli ale możesz składać też w miejscu podpisania umowy


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Hesper - 04-17-2019

A ja umowę miałem z Polbankiem, oni wtedy główną siedzibę na Mokotowskiej mieli ale z tego co pamiętam to umowę w oddziele na Ursynowie podpisywaliśmy, bo tam akurat tego dnia i o tej godzinie pasowało podjechać mi, mojej żonie i naganiaczowi z openfinance który też był przy podpisywaniu umowy. Na samym dokumencie jest miejscowość czyli Warszawa i data ale oczywiście nie ma ulicy oddziału gdzie podpisywana była umowa. Czyli wygląda na to, że w grę wchodzą 3 sądy - Śródmieście, że względu na siedzibę banku w momencie podpisania umowy, Wola ze względu na to, siedziba banku teraz tam jest albo Praga, bo to jest sąd właściwy dla położenia nieruchomości na którą brałem kredyt i gdzie mieszkam. Zastanawiam się czy jeżeli ja pozwę bank mogę sobie wybrać, któryś z tych sądów w/g własnego uznania?


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Wyoczyny - 04-17-2019

Można mieć na to pewien wpływ na wlaściwość i dobre kancelarie stosują różne triki. W tej chwili w sprawach frankowiczów doszło już do takiej sytuacji, że ustawia się odpowiednio parametry pozwu, żeby trafiły do odpowiedniego wydziału / sądu - który orzeka w danych sprawach korzystnie. Czasem kancelarie rozmyślnie robią jakiś drobny brak formalny - żeby wezwali do uzupełnienia braków i żeby można było sprawdzić w czyje ręce pozew trafił. Jeśli trafia źle to braków nie uzupełniają i czekają na zwrot pozwu. Potem składa się pozew ponownie. A jak trafia tam gdzie mają sprawdzone, to się braki uzupełnia i sprawa się toczy swoim trybem. Pocieszające jest tylko to, że obecnie mamy już wyroki SN a zaraz będzie TSUE i takie sytuacje nie powinny mieć już miejsca. Nie mniej jednak warto zadbać aby mieć prawnika który zna wszystkie taktyki to być może nie będziemy się stresować niekorzystnym rozstrzygnięciem w I intancji


RE: Kredyt frankowy w którym sądzie sprawa? - Kosiara - 04-18-2019

W Warszawie już koniec z przypisywania spraw frankowiczów dla danych wydziałów. Od 1.04.2019 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie obowiązuje wspólny dla całego sądu przydział spraw cywilnych - czyli sprawy frankowe mogą trafić do dowolnego wydziału w drodze losowania